جراحی بینی های نوک گرد

مقالات آموزشی در زمینه های مختلف عمل جراحی زیبایی بینی و صورت

بازدید: 5877 مرتبه
چاپ

جراحی بینی برای اصلاح مشکلات مختلف در بینی ها ی با شکل و اندازه مختلف انجام می شود. به بینی هایی بینی نوک گرد گفته می شود که نوک بینی پهن و گرد باشد و دلیل گردی نوک چنین بینی هایی به دلیل عرض زیاد غضروف و یا فاصله داشتن غضروف ها از هم و یا ضخیم بودن پوست است. این نوع بینی ها در نژادهای مختلف مثل آفریقایی ها و آسیایی ها بیشتر دیده می شود که  اغلب دلیل گردی نوک بینی آن ها  ضخیم بودن پوست است.

اجزا تشکیل دهنده بینی، پوست و چربی های زیر پوست و بافت همبند و مخاط و غدد سبابه و خون و عروق لنفاوی است که در ایجاد بینی نوک گرد هر کدام از این موارد می تواند موثر باشد. اما اغلب گردی نوک بینی به دلیل ضخامت پوست و چربی های زیر پوست و غضروف می باشد. به دلیل این که موارد گوناگونی می تواند موجب ایجاد بینی نوک گرد شود، روش ها و تکنیک های مختلفی متناسب با بینی برای اصلاح گردی نوک بینی به کار برده می شود.


همچنین تفاوت زیادی در بیماران با نژاد های مختلف وجود دارد و برای اصلاح نوک بینی باید روش های مختلفی به کار برده شود. به عنوان مثال ارتفاع پل بینی در نژاد آفریقایی کوتاهتر است و پوست بینی ضخیم تر و بافت نوک بینی چرب تر است و همچنین در بیماران با نژاد آفریقایی غضروف نوک بینی ضعیف تر است و پره های بینی بازتر و سوراخ های پهن تر است.


دلایل گردی نوک بینی  متفاوت است  اما به طور کلی بینی های نوک گرد به سه نوع مجزا تقسیم می شوند که به طور خلاصه بیان می کنیم:

بینی نوک گرد غضروفی:

در بینی های نوک گرد غضروفی، شکل یا اندازه غضروف های جانبی پایینی برجسته است که این نوع بینی در بیماران با نژاد های مختلف چه سفید پوست ها و چه سیاه پوست ها دیده می شود. در بیماران نژادی این غضروف های جانبی پایینی شل و پشتیبانی ضعیفی دارد اما در بینی نوک گرد غضروفی این غضروف ها پهن و قوی است به گونه ای که  پوست بینی به سمت خارج فشار داده می شود و گردی و برجستگی نوک بینی مشخص می شود.

بینی نوک گرد ترمیمی:

بینی نوک گرد ترمیمی، بینی هایی است که  توسط پزشک جراحی شده و به طور غیر عمد از درمان مشکلی منشع گرفته است. این نوع گردی نوک بینی ممکن است به دلیل درمان نشدن کامل گردی نوک بینی در جراحی قبل باشد و یا پس از مدتی بعد از جراحی نوک بینی گرد شده باشد که برای ترمیم چنین بینی هایی نوک بینی باز می شود و بافت اسکار ایجاد شده خارج می شود و برای پشتیبانی نوک بینی از دنده یا گوش و یا سپتوم غضروفی برداشته و جایگزین می شود. ممکن است در برخی مواقع از متریال مصنوعی استفاده شود.

بینی نوک گرد نژادی:

در چنین بینی هایی معمولا غضروف نوک بینی ضعیف و شل است و برای اصلاح آن از سپتوم بینی یا گوش غضروف برداشته می شود و به وسیله پیوند غضروف پشتیبانی می شود
ممکن است از جراحی به روش بسته نیز بتوان بینی های گرد را جراحی و اصلاح کرد اما توصیه می شود از جراحی با روش باز برای اصلاح چنین بینی هایی استفاده شود زیرا تنها در روش جراحی باز می توان چربی اضافی نوک بینی  و پشتیبانی ضعیف غضروف های نوک بینی یا عدم پشتیبانی غضروف ها را اصلاح کرد.

 

برچسب ها:
BackToTop