حمام کردن پس از جراحی بینی

مقالات آموزشی در زمینه های مختلف عمل جراحی زیبایی بینی و صورت

بازدید: 21085 مرتبه
چاپ

در هفته اول بعد جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) به علت گچ و چسب و پانسمان به هیچ وجه نباید پانسمان خیس شود چون چسبها بالا می آیند و ارزش خود را از دست می دهند، لذا در هفته اول پس از عمل بینی از دوش تلفنی و وان برای شستن از گردن به پایین استفاده می شود.

قبل از مراجعه به پزشک در پایان هفته اول به منظور خروج پانسمان و چسب زدن باید بیمار حمام برود و کاملاً صورت و سر را با شامپو بشوید و حتی روی چسبها آب بریزد تا آماده برداشتن در مطب توسط پزشک شود.

بعد از چسب زدن توسط پزشک، بیمار میتواند به طور معمول حمام کند. منتها بعد از حمام وخیس خوردن چسبها آنها را به آهستگی خارج کند ومجدداً طبق دستورالعمل ارائه شده چسب بزند. تاکید میکنم چسب زدن دقیق هفته ای دو بار در مطب توسط پزشک تا دو ماه ضروری است.

 

نحوه صحیح حمام رفتن بعد از جراحی بینی

از سری سوالات رایج بعد از جراحی بینی این است که چگونه باید حمام کرد تا آسیبی به بینی و پانسمان آن وارد نگردد.
بعد از جراحی بینی برای آنکه بینی جدید به حالت مورد نظر شکل بگیرد و جابه جا نشود از یک آتل گچی به نام اسپلینت استفاده می شود و تا مدت زمان 7 روز بر روی بینی خواد ماند تا از آن محافظت کند که اگر این آتل با آب در تماس باشد و خیس شود در نتیجه نهایی بینی تاثیر منفی خواهد گذاشت و همچنین موجب ایجاد خارش در بینی می شود و یا حتی ممکن است استقامت خود را از دست بدهد و از بینی جدا گردد.

 

برای شروع حمام گرفتن به موارد زیر توجه کنید:

  • در ابتدای استحمام در نظر داشته باشید که شما پس از عمل برای تسکین درد از مسکن های زیادی استفاده نموده اید و این موضع باعث خواب آلودگی در شما می شود پس مراقب باشد زمین نخورید و به بینی خود ضربه وارد نکنید.
  • از آب ولرم با درجه حرارت پایین استفاده کنید تا دچار سرگیجه نگردید.
  • از خم کردن سر به پایین خودداری کنید.
  • اما بهترین کار این است که قبل از عمل حمام کرده تا بعد از انجام جراحی بینی تا چند روزی به حمام نروید و از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.
  • اما در صورت نیاز به حمام بعد از عمل در نظر داشته باشید که حتماً دو روز گذشته باشد سپس برای شستشوی موهای خود از شخص دیگری بخواهید به کمک شما بیاید و شما خودتان بعد از نشستن بر روی یک صندلی، سر خود را بالا و عقب خم کرده تا موهای شما را بشویند و باز هم به دمای آب توجه داشته باشید اما با این وجود از تماس مستقیم سر خود با آب تا آنجا که می توانید جلوگیری کنید و برای شستشوی بدن خود اگر امکان داشت از وان بهره ببرید و یا از دوش هایی که به صورت متحرک و تلفنی هستند استفاده کنید.
  • اما بهتر است شب قبل از برداشتن آتل اسپلینت به حمام بروید و اجازه دهید تا آب به آتل برسد و شل گردد اما به هیچ عنوان به آن دست نزنید تا روز بعد که به پزشک جراح خود مراجعه کردید برای برداشتن آتل بینی شما اقدام کند.
  • بعد از برداشتن آتل و طی مدت زمانی که چسب بر روی بینی شما قرار دارد به راحتی می توانید حمام کنید اما اگر چسب بینی شما خیس و نمناک شد سریعاً بعد از حمام از سشوار استفاده کنید و با باد درجه خنک آن چسب را خشک کنید.
  • اما در صورتی که چسب بینی خیس شود می توانید در حمام آن را به طور کامل بردارید و بینی را صابون شستشو دهید تا چربی از سطح پوست زدوده شود و بعد از آن که از حمام خارج شدید بلافاصله بینی را چسب بزنید و یا به پزشک خود مراجعه کنید تا بینی را شما چسب بزند
  • یک هفته بعد از روز جراحی، و بعد از برداشتن آتل و کشبدن بخیه های بینی شما می توانید ظاهر کلی بینی خود را مشاهده کنید اما این نکته را فراموش نکنید که نتیجه مطلوب بعد از مدت زمان طولانی برای شما حاصل می شود.

 

مطالب مرتبط:
مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی
روش چسب زدن پس از جراحی بینی


BackToTop