رعایت نکات ضروری پس از عمل بینی

مقالات آموزشی در زمینه های مختلف عمل جراحی زیبایی بینی و صورت

بازدید: 8162 مرتبه
چاپ
 1. بعد از عمل بینی نیاز به استفاده از مسکن های قوی نیست به این علت که بعد از عمل بیمار درد ندارد و یا درد مختصری دارد که با مسکن ضعیف قابل کنترل است.
 2. روز اول بعد از عمل را در تختخواب بمانید و استراحت کنید به صورتی که سر، بالاتر از حد معمول قرار گیرد (به جای یک بالش از دو یا سه بالش استفاده کنید)
 3. به دلیل ترشحات بینی، پانسمان پایین بینی ممکن است کثیف شود. در صورت کثیف شدن پانسمان می توانید پانسمان را عوض کنید تا زمانی که ترشحات بینی قطع شود.
 4. برای خارج کردن پانسمان داخل بینی در زمانی که پزشک تعیین کرده به پزشک مراجعه کنید.
 5. قالب یا گچ روی بینی را خشک  نگهدارید و تا زمانی که پزشک صلاح بداند به قالب دست نزنید. زیرا قالب باید به صلاحدید پزشک و تا زمان دستور او در محل خود قرار بگیرد.
 6. برای کاهش تورم به مدت 2 روز زیر سرتان بالاتر از حد معمول قرار گیرد.
 7. برای کاهش تورم و جلوگیری از تغییرات رنگ پوست از یخ بر روی گونه و چشم هایتان در دو روز اول بعد از عمل استفاده کنید.
 8. با دهان بسته عطسه نکنید و برای عطسه کردن دهان خود را باز کنید.
 9. تا چند روز بعد از عمل بینی، سرتان را به جلو خم نکنید.
 10. پس از یک روز بعد از عمل بینی می توانید استحمام کنید ولی توجه داشته باشید که سرو صورتتان نباید خیس شود و اگر از مسکن استفاده کردید باید برای استحمام از کسی کمک بگیرید که زمین نخورید.
 11. در صورت ترشح بینی در چند روز اول برای پاک کردن آن به بینی خود دست نزنید و از دستمال برای این کار استفاده کنید.
 12. برای تمیز کردن بینی هیچ وسیله ای را داخل بینی نکنید.
 13. به مدت یک یا دو روز بعد از عمل جراحی بینی تا حد ممکن غذاهای سریع الهضم میل کنید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جوییدن طولانی مدت دارند خودداری کنید. محدودیت غذایی دیگری ندارید.
 14. در یک هفته اول بعد از عمل بینی از حرکت دادن شدید عضلات صورت خودداری کنید و از خندیدن و صحبت کردن و گریه کردن زیاد بپرهیزید.
 15. از دستکاری لب بالا خودداری کرده و برای مسواک زدن از یک مسواک نرم استفاده کرده و به آرامی دندان های خود را مسواک بزنید.
 16. چسب های روی بینی نباید خیس شوند ولی برای تمیز کردن قسمت های خارج از قسمت های چسب خورده می توانید از پنبه مرطوب استفاده کنید به گونه ای که چسب ها خیس نشود.
 17. در هفته اول تا حد ممکن موهای خود را نشویید و یا برای شستن موهایتان از کسی کمک بگیرید. این کار برای جلوگیری از خیس شدن پانسمان می باشد.
 18. در این یک هفته ابتدای بعد از عمل، از لباس های بسته استفاده نکنید و لباس هایی انتخاب کنید که از جلو یا عقب باز می شوند.
 19. داروهایتان که پزشک برای شما تجویز کرده به طور دقیق طبق دستورات پزشک استفاده کنید.
 20. به مدت دو هفته بعد از عمل بینی، استفاده از مرطوب کننده هوا و استفاده از سرم برای شستشوی بینی توصیه می شود.
 21. از مواد آرایشی می توانید بعد از برداشتن قالب بینی(توسط پزشک) استفاده کنید.
 22. به مدت دو هفته پس از عمل برای خارج کردن ترشحات می توانید ترشحات را بالا بکشید تا وارد حلق شود وآن را خارج کنید، ولی در این مدت به هیچ عنوان فین نکنید.
 23. از آسپرین و بروفن و یا ترکیباتی که حاوی این مواد هستند استفاده نکنید.
 24. از ورزش کردن و فعالیت های شدید بدنی و جنسی بپرهیزید و مدت زمان بیشتری استراحت کنید. برای ورزش کردن می توانید بعد از 3 روز شروع به پیاده روی سبک کنید اما تا 3 هفته بعد از عمل از انجام ورزش هایی مانند ایروبیک، ورزش های کاهش وزن و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 25. در مدت دو هفته ابتدای بعد از عمل و یا بیشتر از صحبت های طولانی تلفنی و فعالیت های اجتماعی شدید خودداری کنید.
 26. تا یک ماه پس از عمل بینی، از شنا کردن بپرهیزید.
 27. به دلیل اینکه گرما و نور خورشید باعث تورم بینی و تغییر رنگ پوست آن می شود، تا 6 هفته بعد از عمل از وسایل برنز کننده استفاده نکنید و از مواجهه با نور آفتاب اجتناب کنید.
 28. از عینک به مدت 6 تا 7 هفته استفاده نکنید، زیرا با توجه به اینکه روی بینی قرار میگیرد ممکن است به بینی شما آسیب برساند و یا برای استفاده از عینک می توانید آن را با چسب به پیشانی بچسبانید تا روی بینی شما قرار نگیرد. بعد از 2 تا 3 روز، محدودیتی برای استفاده از لنزهای تماسی ندارید.
 29. باید بعد از عمل مرتبأ جهت ویزیت اقدام کنید و روند بهبودی شما بررسی شود. در صورت بروز مشکل به پزشکتان مراجعه کرده و با پزشکتان صحبت کنید.
 30. از دست زدن به بینی تان خودداری کنید.

 

BackToTop