سوالات متداول در زمینه جراحی بینی و صورت

در صورتی که پیش از جراحی، در حین عمل و پس از جراحی، تمامی شرایط لازم برای حفظ سلامت بینی از نظر تنفسی مورد توجه قرار گیرد، می توان حتی دراین حالات اقدام به جراحی بینی نمود. البته در این حالت جراح با مشکلات زیادی درعمل مواجه است که با تسلط خود بر مشکلات داخل بینی باید بتواند بر آنها فائق آید.

بینی های گوشتی نوعی از بینی می باشند که در منطقه خاورمیانه شایع می باشند. دراین بینی ها پوست ضخیم است و غضروف های بیمار ضعیف می باشد و در واقع علت بزرگی نوک بینی در این افراد ضخامت پوست میباشد. لذا جهت جراحی این افراد بایستی به مسئله تقویت غضروف ها و برداشتن چربی های محل توجه شود.
در گذشته تضعیف غضروف ها استفاده می شد که به علت فیبروز پوست و بافت زیر جلدی منجر به اسکار و فرورفتگی و بد شکلی محل می شد. در ادامه بایستی بگویم درعمل این افراد اگر انتظارات بیمار مطابق با وضعیت بینی وعلی الخصوص نوک بینی باشد وتحمل زمان نسبتا طولانی افت ورم را داشته باشند با تکنیک تقویت غضروف، بیمار می تواند نتایج قابل قبولی (ولی نه مانند بیماران با پوست مناسب) داشته باشد.

بر خلاف تصور، عمل جراحی زیبایی بينی با درد قابل توجهی همراه نيست.

یکی از سوالاتی که به طور مکرر از دکتر کاظمی پرسیده می شود سن انجام عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی است باید خدمت شما عرض کنم از سن هفده سال تمام انجام رینوپلاستی ممکن است و بیشترین اعمال در دسته بیست تا سی سال است.
امکان رینوپلاستی در سن بالا نیز حتی تا شصت سال نیز می باشد ولی در کلینیک ما برای افراد بالای پنجاه سال توصیه نمی کنیم زیرا پدیده پیری پوست و شل شدگی و افتادن بافت ها منجر به افتادگی نوک بینی و بد شکل شدن نوک بینی و بافت زیر جلدی می شود و در نتیجه عمل تاثیر منفی دارد لذا بهترین سن عمل جراحی بینی بیست تا سی سال است ول از هفده سالگی تا پنجاه سالگی نیز کاملا ممکن است.

عمل جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی) مانند هر عمل دیگری می تواند عوارضی داشته باشد. به طور کلی 8 تا 15 درصد از کسانی که جراحی زیبائی بینی انجام می دهند رضایت کامل کسب نمی کنند و ناراضی هستند و این موضوع مهمترین عارضه عمل زیبائی بینی است.
عوارض دیگر عبارتند از: چسبندگیهای داخل بینی و مشکلات تنفسی، بد شکلی پشت بینی و زینی شدن آن، نامنظمی خلف بینی، برداشت بیش از حد نوک بینی و غیر قرینه شدن آن.

پوست یکی از عوامل اصلی در نتیجه گیری عالی از جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی) است. پوست ضخیم مانند یک لاستیک عمل می کند و به خوبی به سر جای خود بر نمی گردد.
پوست نازک نیز مانند یک پرده شفاف عمل کرده و نواقص زیر آن دیده می شود. بنابر این پوستی که ضخامت متوسط دارد بهترین نتیجه را در برخواهد داشت. توجه داشته باشید نتیجه نهائی عمل به پوست بیمار ونحوه کار جراح وابسته است.

ویزیت بعد از عمل زیبایی بینی در یک ماه اول هر هفته و بعد از آن به ترتیب در ماه اول و 3 و6 و 9و 12(در سال اول) و سپس در ماه 18 و24 در سال دوم عمل می باشد. علت این ویزیت ها بررسی تغییرات بینی در طول زمان می باشد تا در صورت لزوم اقدامات لازم رخ دهد ولی معمولا نتیجه نهایی عمل در پایان سال اول مشخص می شود.

در مورد داروهای لازم بعد از عمل جراحی بینی توافق قطعی بین جراحان وجود ندارد ولی به طور کلی معمولا یک آنتی بیوتیک (مانند سفالکسین) و یک آنتی هیستامین (مانند کلرفنیرامین و قرص سرماخوردگی بزرگسالان) ویک مسکن خفیف تجویز می شود.

در مواردی که بیمار از عمل زیبایی بینی خود راضی نباشد یا مشکل خاصی مانند برجستگی، فرورفتگی، کجی، بزرگی نوک بینی باشد عمل مجدد توصیه می شود و بهترین زمان آن 6 ماه تا یک سال بعد از عمل اول است.

به طور کلی دو نوع تکنیک در عمل بینی وجود دارد یکی باز و دیگری بسته. در تکنیک بسته برشها از داخل بینی و از طریق سوراخ های بینی است ولی دید جراح محدود است اما در تکنیک باز برش از طریق پوست درست در وسط کولوملا می باشد
در این تکنیک پوست بالا میرود و دید وسیعی برای جراح ایجاد می شود جراح با دو دست اقدام به جراحی می کند. تمایل جراحان به تکنیک باز در سال های اخیر بسیار زیاد شده است دکتر کاظمی نیز اکثر عمل های خود را با تکنیک باز انجام می دهد.

به طور کلی اختلالات شخصیتی مردان متمایل به عمل جراحی بینی بیشتر از خانمها می باشد و اختلالاتی مانند وسواس در این گروه بیماران بیشتر است ولی به طور کلی اگر بیمار مرد از مشکل واضحی مانند کجی یا انحراف و مشکل تنفسی رنج ببرد با یک بررسی دقیق و مصاحبه مشخص قبل عمل میتواند اقدام به عمل کند.

اینجانب عمل جراحی بینی را به علت افت پوست در افراد بالای 50 سال توصیه نمیکنم در ضمن در افراد بالای 50 سال مشکلات زیادی از لحاظ قلبی و ریوی وعروقی معمولا وجود دارد لذا جراحی در این زمان سخت می شود.

تا یک ماه اول بعد عمل زیبایی بینی از ورزشهای سنگین بایستی اجتناب شود اما نرمش و ورزشهای سبک بعد از هفته اول ممکن است. شنا کردن بایستی تا یک ماه بعد از عمل به تعویق بیافتد.

در موارد کمی به علت التهاب بعد از عمل بینی گرفتگی بینی و مشکل بویایی به وجود می آید که معمولا ظرف 3 ماه از بین می رود.
در حدود 95% بیماران رضایت کامل ازعمل جراحی بینی بدست می آورند. مابقی نیز در صورت عدم رضایت با اقدام به روتوش وعمل مجدد تا حد زیادی رضایت کسب می کنند. میزان بالای موفقیت این عمل و عوارض کم و راحتی عمل امروزه باعت شده است تعداد متقاضیان زیاد باشد و جراحان ایرانی با تجربه ترین جراحان جهان در این عمل هستند.
معمولاً در سپتوپلاستی از نخ های ویکریل یا کرومیک استفاده می شود که خودبخود ظرف 3 تا 4 هفته می افتد. شستشو با سرم نرمال سالین روزی دو بار توصیه می شود. همچنین در ماه اول بعلت ورم ها تنفس کمی مشکل انجام میشود.
درصورت ادامه یافتن مشکلات بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
برای اقدام به بارداری باید 6 ماه از عمل بگذرد.
بله در فصل زمستان هم میتوان برای عمل جراحی زیبایی بینی اقدام کرد و تفاوتی با فصل تابستان ندارد. فقط ممکن است آبریزش بینی کمی بیشتر باشد که با تجویز قرص لوراتادین (هر شب یک عدد) کنترل می شود.
با سلام از سوال بسیار زیبای شما  متشکرم خیر به هیچ وجه بعد از جراحی بینی نباید ورزش رزمی مانند تکواندو انجام دهید ولی ورزش معمولی و نرمش مشکلی ندارد
بله، بعد از یک ماه ار عمل لیزیک، ترمیم اپی تلیوم قرنیه کامل میشود و منعی برای عمل بینی وجود نخواهد داشت.
بله. تکنیک روتوش همان تکنیک باز است فقط به خاطر فیبروز قبلی کمی سخت تر هم است. با تشکر
با سلام احتراما ممکن است بینی گوشتی تغییر نکند  یا کم تغییر کند اما معمولا بر نمی گردد با تشکر
تورم و کبودی بعد از عمل اجتناب ناپذیر است، اما در صورتی که مراقبتهای بعد از عمل جراحی بینی ، مخصوصاً مراقبتهای تورم رعایت شود حداقل کبودی و تورم را خواهید داشت و بزودی برطرف میشود. (لطفاً جهت دریافت مطالب تکمیلی به بخش مقالات و فیلم ها مراجعه فرمایید)
کبودی شدید تا سه هفته می باشد ولی ورم خفیف تا یکسال بعد عمل وجود دارد
حدود یک میلیون تومان بابت جراحی انحراف بینی می پردازند
بیماران محترم شهرستانی فردای روز عمل امکان مسافرت دارند ولی دوستان تهرانی را توصیه به یک هفته استراحت می کنم در هر صورت تلفن اینجانب برای مشاوره در اختیار شماست
دو گروه بخیه در عمل بینی وجود دارد یک گروه در داخل مخاطات است که انها جذبی است اما گروه دیگر در روی پوست است که غیر جذبی و از جنس نایلون است و باید کشیده شود
با سلام هیچکس دقیقا شکل بینی بعد عمل را قبل عمل نمی داند اما بعضی تغییرات را می توان حدس زد و به وسیله طراحی کامپیوتری متوجه بعضی تغییرات می شود شد
بازگشت به بالا