علل گرفتگی بینی

مقالات آموزشی در زمینه های مختلف عمل جراحی زیبایی بینی و صورت

بازدید: 6035 مرتبه
چاپ

یکی از عمده مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند گرفتگی بینی است که فقط سرماخوردگی دلیل بروز آن نیست و دلایل زیادی بر گرفتگی بینی تأثیر دارد که در این مطلب بررسی می کنیم:

 • انحراف تیغه بینی: دو حفره بینی توسط تیغه ای میانی که در جلو غضروفی و در عقب و بالای بینی استخوانی است از هم جدا می شوند. کج بودن این تیغه میانی ممکن است در ظاهر مشخص باشد و یا کجی در داخل بینی باشد و در ظاهر مشخص نشود. کج بودن تیغه بینی خیلی کم به صورت مادرزادی دیده می شود و معمولأ بر اثر خوردن ضربه به بینی به وجود می آید به خصوص در دوران بلوغ ممکن است با ضربه ای آرام نیز تیغه بینی کج شود.

 • رینیت آلرژیک: یکی از شایع ترین علت های گرفتگی بینی، رینیت آلرژیک است که باعث خارش چشم، خارش ته حلق، خارش بینی و آبریزش و عطسه می شود و همچنین تورم شاخک های بینی را می تواند باعث شود. آلرژی در افراد می تواند فصلی باشد که  آلرژنهای  گیاهای مثل گرده ها باعث بروز آن می شوند و یا می تواند دائمی باشد که آلرژن هایی مثل حیوانات خانگی، قارچهای منزل و اجزا بدن سوسک و موجودات ریز دیگر مانند مایت علت بروز آن است. تغزیه مایت از تکه های پوست کنده شده بدن تأمین می شود و در رختخواب زندگی می کند.

 • رینیت غیر آلرژیک: علت بروز رینیت غیرآلرژیک، مواد آلوده کننده مانند دود سیگار و غیره در محیط است. همان علایم رینیت آلرزیک را دارد.

 • سینوزیت: از دیگر علل گرفتگی بینی می تواند سینوزیت باشد که علاوه بر گرفتگی بینی علایم دیگری نیز دارد. ترشح ته حلق، کاهش حس بویایی، سرفه و سردرد، درد صورت، بد بو شدن دهان و یا پولیپ از جمله دیگر علایم سینوزیت می باشد که ممکن است حاد باشد. علت ایجاد سینوزیت می تواند قارچ باشد که در این نوع  برای درمان به جراحی نیاز است.

 • پولیپ: بر خلاف تصور بیشتر مردم، پولیپ با انحراف بینی کاملأ متمایز است. پولیپ از التهاب مخاط بینی و سینوس و به خصوص از سینوزیت ناشی می شود و میتواند به صورت یک طرفه و یا دو طرفه باشد. پولیپ در معاینه به صورت توده ای قرمز یا صورتی دیده می شود.

 • تنگی دریچه بینی: دریچه های خارجی و داخلی بینی وظیفه تنظیم جریان هوای بینی را بر عهده دارند. تورم شاخکهای بینی، انحراف تیغه بینی و یا جراحی هایی که باعث کوچک شدن بیش از حد بینی می شود می تواند علت تنگی دریچه بینی باشد.

 • بزرگی لوزه سوم (آدنویید): بزرگی لوزه در کودکان موجب گرفتگی بینی و تنفس دهانی و همچنین خرخر می شود.

 • تورم شاخکهای بینی: این شاخکها که وظیفه گرم و مرطوب نگهداشتن هوای تنفسی را بر عهده دارند اگر متورم شوند راه تنفس بینی را می بندد. آلرژی می تواند علت تورم شاخک ها باشد.

 • آبسه و هماتوم در تیغه بینی: یکی از دیگر علت های گرفتگی بینی، آبسه تیغه بینی است و در پی ضربه بینی و به طور ناگهانی باعث گرفتگی و درد بینی می شود و حتمأ اورژانسی باید درمان شود وگرنه خطر از بین رفتن تیغه بینی وجود دارد و یا حتی مننژیت یا همان عفونت پرده مغز را می تواند به دنبال داشته باشد.

 • چسبندگی بینی: چسبندگی مخاط بینی بر اثر ضربه و یا جراحی ممکن است به وجود آید و باعث گرفتگی بینی شود.

 • تومور: تومور در ابتدا یک طرفه است و به تدریج باعث تورم و گرفتگی بینی می شود و گاهی ترشحات خونی به همراه دارد. این بیماری باعث تغییر شکل صورت و بینی و یا حتی جا به جا شدن و بیرون زدن چشم در مرحله پیشرفته می شود.

 • استفاده از داروها: از جمله داروهایی که باعث تورم و گرفتگی مخاط بینی می شود قطره های بینی مثل اکسی متازولین، فنیل افرین و نفازولین است که متأسفانه  به راحتی در داروخانه ها بدون نسخه تهیه و استفاده می شود.


 

برچسب ها:
BackToTop