مصاحبه با دکتر مجید کاظمی

مقالات آموزشی در زمینه های مختلف عمل جراحی زیبایی بینی و صورت

بازدید: 7365 مرتبه
چاپ
1- راینولوژی چیست و چه مفهومی دارد؟
راینولوژی از دو قسمت راینو به معنی بینی و لوژی به معنی شناخت تشکیل شده است شاخه ای از گوش گلو وبینی می باشد که در مورد بیماریهای مرتبط با بینی ونفس کشیدن از راه بینی مربوط است و شامل جراحیهای بینی و اندوسکوپی بینی و سینوسها و مشکلات تنفسی هنگام خواب است و مهمترین مبحت ای رشته جراحی زیبایی بینی با حفظ عملکرد تنفسی بینی و نفس کشیدن مناسب است.

2- عملکردهای مهم بینی در فیزیولوژی انسان چیست؟
بینی نقش بسیار مهمی در تنفس دارد و همچنین دارای عملکرد بسیار پیچجیده ای است مهمترین وظیفه بینی گرم و مرطوب کردن هوای دمی و بخوبی رساندن این هوا به مجاری هوایی می باشد. متاسفانه بسیار دیده می شود که بیماران از جراحان درخواست کوچک کردن بسیار بینی را می کنند غافل از انکه اگر مسیر بینی را به 2/1 کاهش دهیم مقاومت راه هوایی بینی حدود 16 برابر افزایش می یابد و بیمار دچار گرفتگی بینی می شود.

3- لطفا کمی در مورد انواع  جراحی بینی توضیح دهید؟
به طور کلی جراحیهای بینی به دو گروه عمده جراحیهایی که به منظور ایجاد عملکرد مناسب در بینی و جراحیهایی که به منظور زیبایی تقسیم می شوند در گروه اول مهمترین جراحیها شامل تصحیح انحراف تیغه وسط یا سپتوم یا همان سپتوپلاستی است و در گروه دوم جراحی زیبایی بینی یا راینوپلاستی مطرح است. در جراحی راینوپلاستی هنر جراح در این است که حداکثر زیبایی را با حداکثر عملکرد به دست آورد.

4- آیا عمل جراحی زیبایی بینی با درد همراه است یا فقط صرفا مسئله تورم مطرح است؟
بر خلاف تفکر بیماران جراحی زیبایی بینی درد زیادی ندارد وبیشتر مسئله تورم مطرح است. اوج تورم در بینی و صورت در روزهای سوم تا پنجم بعد از عمل است که با گذاشتن کیسه یخ در 72 ساعت اول این مسئله کمتر می شود.

5- لطفا کمی در مورد نوک بینی و نحوه عمل آن توضیح دهید وچه عوارضی در عمل نوک بینی به وجود می آید؟
نوک بینی ساختار بسیار پیچیده ای متشکل از پوست و بافت همبندی و داربست غضروفی دارد که شامل غضروفهای لترال تحتانی و کولوملا یعنی همان تیغه پایین و وسط بینی می باشد. جراحی این منطقه خیلی حساس و دقیق می باشد و به طور کلی هیچ جراحی یکسانی برای همه بینی ها در این منطقه وجود ندارد و جراحی هر بیمار خاص می باشد و در صورت برداشتن زیاد در این منطقه بیمار دچار فرورفتگی و بوسا(برجستگی) می شود که اصلاح آن دقت و زمان زیاد می خواهد.

6- لطفا کمی در مورد نکات لازم برای بعد از عمل توضیح دهید؟
در 24 ساعت اول استفاده از کیسه یخ بسیار مفید است و تورم را کاهش می دهد. از فین کردن تا ده روز بعد ازعمل پرهیز شود. رفتن به مسافرت از هفته دوم بعد عمل امکانپذیر است. در یک ماه اول از فعالیت فیزیکی سنگین و جویدن طولانی اجتناب کنید. شستن وحمام رفتن با آب ولرم از گردن به پایین بلامانع است (پانسمان خیس نشود) بهتر است تا دو هفته بعد عمل عینک استفاده نشود. (مراقبتهای بعد از عمل جراحی بینی)


BackToTop