مصاحبه مجله پیام سلامتی با دکتر کاظمی

مصاحبه ها و مطالب دکتر مجید کاظمی در نشریات و جراید

بازدید: 8709 مرتبه
چاپ

مصاحبه مجله پیام سلامتی با دکتر کاظمی

دکتر سید مجید کاظمی، یکی از جراحان موفق بینی در ایران، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی و همچنین متخصص گوش و حلق و بینی – با رتبه سوم بورد تخصصی - از دانشگاه تهران می باشد. دکتر کاظمی در طول دوره رزیدنتی خود جراحی های فراوان و تحقیقات بی شماری در مورد گوش و حلق و بینی و به خصوص جراحی زیبایی انجام داده، همچنین مقاله های مختلفی را در مجلات معتبر داخلی و خارجی در همین زمینه به چاپ رسانده اند. دکتر کاظمی سابقه عضویت در هیات علمی دانشگاه و سمت مدیر گروه را نیز در کارنامه خود دارند و از زمان فارغ التحصیلیشان تا کنون بیش از 3000 عمل جراحی زیبایی انجام داده اند.
 

 در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل جراحی بینی در ایران روز به روز در حال افزایش است، شما دلیل این مساله را چه می دانید؟
- به طور ژنتیکی، نژاد ایرانی، بینی بزرگ و فک کوچک دارند. بسیاری از مردم فک پایین کوچک و عقب است و بینی بزرگ و عقابی. لذا به علت کوچکی فک پایین و عقب بودن آن و جلو بودن فک بالا، بینی درشت تر به نظر می رسد که این خصوصیات تا حدی دخالت جراحان زیبایی را می طلبد. از این رو جراحی بینی در ایران با استقبال خوبی روبروست و حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن می باشد. البته این جراحی به جز فواید ظاهری، مزایای فراوان دیگری هم دارد.


شما در مورد مزایا و فواید دیگر جراحی بینی سخن گفتید، ممکن است کمی توضیح دهید؟
- بله جراحی بینی باعث بوجود آمدن اعتماد به نفس در برخی اشخاص می شود. خیلی از افراد به خاطر شکل بینی خود، حتی ترس ظاهر شدن در اجتماع را دارند که این جراحی تا حد زیادی به آن ها کمک می کند. البته فراموش نکنیم که زیبا پسندی   اینکه بخواهیم زیبا باشیم یکی از خواسته های عمده زنان است که مانند سایر خصوصیت های دیگر زنان کاملا طبیعی است.

آقای دکتر در میان مردم، باورهای فراوانی در مورد انواع جراحی زیبایی بینی، خطرات آن  و ... وجود دارد، که گاه درست و گاه نادرستند، اگر موافق باشید، کمی در این رابطه صحبت کنیم؟
- بله، مسلما! اما پیش از این که بخواهم به سوالات شما پاسخ بگویم، لازم است کمی در مورد روند جراحی بینی در مطب خودم برای شما توضیح دهم که می تواند به بسیاری از شبهات خوانندگان پاسخ بدهد: مصاحبه مجله پیام سلامتی با دکتر مجید کاظمی
قبل از هر کاری بیمار باید برای مشاوره به مطب بیاید. این مشاوره تا حد زیادی ذهنیت بیمار را در مورد نتیجه جراحی روشن می کند. در این مرحله متقاضی جراحی زیبایی بینی، می تواند نمونه بینی های جراحی شده، قبل و بعد از عمل را ببیند و راحت تر و با خیالی آسوده تصمیم بگیرد. یکی از مسائلی که ما بسیار به آن تاکید داریم سیگار نکشیدن حداقل یک هفته قبل از جراحی و یک ماه بعد از آن است چرا که بطور کلی دخانیات بهبود زخم را به تعویق می اندازد، تنفس این اشخاص را دچار مشکل می کند و باعث ایجاد چسبندگی در بینی آن ها می شود. بسته به سوابق سلامتی فرد، آزمایشات لازم ( برای حاصل شدن بهترین نتیجه و پرهیز از هرگونه خطر برای سلامت بیمار ) برای او تجویز می شود و در صورت نداشتن هیچ گونه مشکلی، متقاضی کارهای نهایی قبل از جراحی را به ترتیب انجام می دهد. در صورت وجود استرس و اضطراب جراحی، برای بیمار دارو های لازم تجویز می شود.

قبل از عمل، عکس هایی در زاویه های مختلف از بینی فرد گرفته می شود که عبارت است از پنج نمای رخ و رخ در حال لبخند و سر بالا و کنار راست و چپ. این عکس ها کمک می کند که بعد از عمل بتوان به راحتی شکل بینی خود را با قبل مقایسه کند. بعد از عمل هم تا 2 ماه هفته ای  2بار، بیماران به صورت رایگان در مطب ما ویزیت می شوند و ما برای گرفتن بهترین نتیجه، خدمات پس ازعمل (چسب زدن، ترمیم زخم و ...) را به آن ها ارائه می دهیم.


این روزها در رسانه های مختلف می بینیم که اشخاصی در مورد استفاده از لیزر در جراحی بینی، تبلیغاتی را انجام می دهند. آیا این مساله صحت دارد؟
- خیر، تا امروز به هیچ عنوان از لیزر در جراحی بینی استفاده نشده است و این تبلیغات برای دریافت هزنیه بیشتر از بیماران است. در روش های جدیدتر، میزان خونریزی و تورم بسیار کمتر از قبل است؛ که برخی به اشتباه می خواهند این باور را جا بیاندازند که توسط لیزر جراحی می کنند.


شما در خلال صحبت های خود، به خونریزی اشاره کردید. یکی دیگر از ترس هایی که بسیار شایع است، میزان خونریزی پس از عمل است. در این رابطه توضیح می دهید؟
-  خونریزی بیش ازحد یکی از مشکلاتی است که در اثر نداشتن مهارت و دانش کافی پزشکان کم تبحر و غیرمتخصص ایجاد می شود. این خونریزی به هیچ عنوان طبیعی نیست.


آقای دکتر نوع بینی اشخاص، متفاوت است، آیا شکل بینی در میزان رضایت بعد از عمل موثر است؟ و اینکه آیا می توان بینی های گوشتی را هم به خوبی اصلاح کرد؟
- در جواب سوال شما باید بگویم، بله! عموما نتیجه عمل بینی های استخوانی بهتر است اما این دلیل نیست که نتوان، بینی های گوشتی را عمل کرد؛ ولی باید قبل از جراحی واقع بین بود.  


آیا این امکان وجود دارد که بتوان قبل از جراحی بینی، شکل بعد عمل آن را توسط رایانه حدس زد و تصویری از قیافه بعد از عمل به دست آورد؟
- بله! خوشبختانه برای اولین بار در ایران، نرم افزاری  آنلاین که توسط گروه ما تهیه شده و در سایت ما به آدرس  www.rhinoplasty.ir قرار گرفته، تمامی افراد می توانند به رایگان بینی خود را بعد از عمل جراحی طراحی کنند. البته لازم است این نکته را ذکر کنم که این طراحی قطعیت ندارد و نتیجه عمل به عوامل متعددی بستگی دارد و شاید نتیجه عمل دقیقا آن نشود که شما می خواهید.


آقای دکتر امکان دارد در مورد این عوامل موثر، کمی صحبت کنید؟
- از جمله عوامل موثر می توان از واکنش پوست بیمار، روند و روش جراحی و نحوه بهبود زخم نام برد. اما مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی ( که همگی به تفصیل در سایت ما موجود است و به صورت بروشوری کامل همراه با یک سی دی آموزشی در مطب در اختیار بیمار قرار می گیرد )، بسیار اهمیت دارند. اگر بخواهم مراقبت های بعد از عمل را به صورت مختصر نام  ببرم، می توانم به پرهیز از شنا به مدت یک ماه، استفاده نکردن از عینک آفتابی و طبی به مدت حداقل سه هفته، قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب و لامپ های پر نور ( چراکه گرما باعث تورم می شود) ، پرهیز از فین کردن به مدت 10 روز و ...  اشاره کنم.


یکی از باورهایی که در میان مردم وجود دارد این است که انجام ورزش های رزمی  بعد از عمل جراحی ممنوع است. آیا این باور درست است؟
- بله! انجام ورزش ها به دلیل ضربات محکمی که امکان دارد به بینی اصابت کند، ممنوع است.


آقای دکتر یکی از ترس های مردم جامعه در مورد بیهوشی و عوارض آن و حتی مرگ در اثر بیهوشی است. لطف کنید کمی در مورد انواع جراحی و روند آن، و انواع بیهوشی برای خوانندگان ما توضیح دهید.
- به طور کلی دو روش برای جراحی بینی وجود دارد: عمل بسته که پزشک بدون شکافتن پوست بیمار، برش هایی را داخل مخاط بینی ایجاد می کند. روش دوم روش باز است که در این روش، برش های ظریفی در پایین بینی داده می شود و پوست بیمار بالا کشیده شده و سپس جراحی صورت می پذیرد. پیش از این، روش اول بیشتر به کار برده می شد اما به دلیل خطرات فراوان آن روش باز که در آن جراح دید مستقیم دارد و در زیر نور کافی و با دو دست جراحی را انجام می دهد، با اسقبال بیشتری روبرو شد.

در مورد بیهوشی باید بگویم که بیهوشی به دو صورت بی حسی موضعی و بیهوشی کامل صورت می گیرد اما به دلیل وجود برخی خطرات از جمله برگشتن خونابه به داخل ریه، این روش تقریبا کمتر استفاده می شود ( که به همین دلیل گاه بیمار جان خود را از دست می دهد و چیزی که بیشتر در میان مردم به عنوان مرگ بر اثر بیهوشی رایج است به همین دلیل است ). داروهایی که امروزه بصورت وریدی، جهت بیهوشی کامل استفاده می شوند هیچ گونه مشکلی ندارند و من خود شخصا تا به امروز با هیچ مشکلی روبرو نشده ام.
آقای دکتر در پایان اگر لازم می دانید نکاتی را که خوانندگان ما باید به آنها دقت کنند... گوشزد کنید.

- مهمترین اصل، داشتن دیدی واقعی و کسب اطلاعات لازم قبل از جراحی بینی است. بدین منظور آن ها می توانند به سایت ما مراجعه کنند و اطلاعات کاملی که در سایت موجود است را به رایگان مطالعه کنند. همچنین اگر سوالی متفاوت داشتند می توانند از طریق سایت یا پیامک به ما منتقل کنند که در اسرع وقت به آن ها پاسخ خواهیم داد.

 بعد از عمل هم لازم است بیماران صبور باشند به عنوان مثال افت بعد از عمل جراحی بسیار معمول است و زمان لازم برای مشخص شدن شکل بینی حداقل یک تا دو سال می باشد. لازم است در مراقبت های لازم بعد از جراحی بسیار دقت کنند. اما باز هم نگران نباشید حتی اگر بعد از گذشت مدت لازم،  همچنان از شکل بینی خود راضی نبودید، رتوش بینی بسیار ساده تر از عمل جراحی اصلی انجام می گیرد و بیمارانی که توسط ما جراحی شده باشند با هزنیه بسیار پایین تری می توانند این رتوش را انجام دهند.

...............................................
گفتگو از: اعظم کنجشکی
BackToTop