ورزش بعد از عمل جراحی بینی

مقالات آموزشی در زمینه های مختلف عمل جراحی زیبایی بینی و صورت

بازدید: 15758 مرتبه
چاپ

سوال بسیار شایع بیماران محترم این است که آیا بعد از عمل بینی امکان ورزش وجود دارد یا خیر؟

در پاسخ باید گفت در پنج هفته اول بعد عمل بینی فقط نرمش های خیلی سبک توصیه می شود و هیچ فعالیت فیزیکی دیگری توصیه نمی کنیم. البته در هفت روز اول بعد عمل بینی استراحت کامل توصیه می شود.

در ورزشکاران حرفه ای مانند بوکسور ها و دونده های سنگین و کشتی گیرها و تکواندو کارها باید زمانی اقدام به عمل بینی کنند که ورزش قهرمانی را کنار گذاشته باشند.

بعد از پنج هفته که از عمل بینی گذشت بدنسازی و نرمش ایرادی ندارد ولی به طور کلی ورزشکاران محترمی که عمل جراحی بینی انجام می دهند باید از ضربات مستقیم و سنگین به بینی شدیداً اجتناب کنند. بارها پیش آمده است که بعد عمل بینی در اثر ضربه مستقیم، سپتوم یا تیغه وسط خرد شود و نیاز به عمل مجدد جهت برقراری تنفس یا زیبایی باشد. در بعضی از رشته ها مانند بسکتبال، هاکی یا فوتبال امکان استفاده از گارد یا شیلد جهت محافظت از بینی وجود دارد.

یکی دیگر از پرسشهای بیماران بعد عمل بینی این است که آیا جراحی بینی باعث ضعف مفرط بینی میشود یا نه؟

در جواب باید گفت خیر، عمل بینی که بدست یک جراج بینی با تجربه باشد هرگز باعث ضعف مفرط بینی نخواهد شد و اصلا جای نگرانی ندارد. بعد از یک سال، بینی عمل شده مانند بینی طبیعی است و همان قوام و استحکام را دارد. همانطور که در یک بینی طبیعی ضربه باعث تغییر شکل و شکستگی است در بینی عمل شده نیز همینطور است.

به طور خلاصه تا پنج هفته بعد عمل بینی از ورزش سنگین اجتناب کنید و بعد از پنج هفته منع چندانی برای ورزش بعد عمل بینی وجود ندارد.
بعد از عمل بینی بیمار باید فعالیت فیزیکی را محدود کند و از فعالیت جسمانی سنگین قطعاً باید اجتناب شود ولی استراحت مطلق توصیه نمی شود. توصیه می کنیم بیمار بیش از حد معمول استراحت کند و از فعالیت ورزشی و تما س جنسی پرهیز کند.

علت این است که ورزش و تماس جنسی باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود و قطعاً تورم بعد از عمل بینی را بسیار زیاد می کند. ورزشهایی مثل شنا را باید حداقل یک ماه انجام ندهید. دویدن آرام بعد از یک ماه تقریبا مجاز است. از همان روزهای اول راه رفتن را توصیه می کنیم اما دویدن ممنوع است. حداقل چهار هفته نباید عینک بر روی بینی بزنید چون تورم بینی را سبب می شود.
بدنسازی و ورزشهای مشابه را زودتر از سه ماه توصیه نمی کنم، چون تورم در اثر آنها زیاد است. تورم بینی بدنبال افزایش جریان خون رخ می دهد.

بعضی ورزشها باعث ضربه به بینی می شوند مثلاً فوتبال یا بسکتبال که ضربات احتمالی به بینی را سبب می شوند. در این ورزشها رعایت حداقل شش ماه ضروری است، چون بینی باید پایداری لازم را داشته باشد که در اثر ضربه معمولی آسیب نبیند و بینی بعد از شش ماه معمولا پایداری لازم را دارد و کمتر از شش ماه پایداری بینی هنوز کمی سست است. لذا رعایت این مسایل جزیی هم مهم است.

آفتاب باعث تورم است زیرا اشعه ماورا بنفش تورم پوست را زیاد می کند. لامپ های پر نور و لامپ های هالوژن نیز چون اشعه ماورا بنفش دارند تورم  بینی را زیاد می کند. پس به طور کلی هر عاملی که جریان خون را زیاد کند مانند ورزش، دویدن و شنا تورم بینی را زیاد می کند و امکان بهبود و زیبا شدن و کاهش تورم را کم می کند. پس حداقل یک ماه از دویدن و شنا پرهیز کنید و تا شش ماه بعد از فوتبال و بسکتبال دوری کنید.

 

BackToTop