جراحی بینی

انسان ها به صورت ذاتی به گونه ای آفریده شده اند که همیشه به دنبال زیبایی بوده اند. با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی سال هاست که این امکان به وجود آمده است تا افراد بتوانند اعضای ظاهری چهره و بدن خود را تغییر بدهند و آن را به فرم دلخواه خود شکل دهند. یکی از شایعترین عمل های جراحی زیبایی، رینوپلاستی یا جراحی بینی می باشد. در این عمل، جراح می تواند ظاهر بینی را بسته به شرایط آن، از راه های مختلف همچون تغییر سایز، شکل، زاویه تغییر دهد، علاوه بر آن مشکلات دیگر نظیر انسداد مسیر تنفس یا انحراف تیغه بینی را اصلاح کند. فرقی هم ندارد که جنسیت چیست. سن و سال چقدر است. این مورد از جراحی های زیبایی خواستار بیشماری دارد.

آناتومی بینی:

آناتومی بینی (البته بخشی که مربوط به جراحی بینی می باشد) به شرح زیر است:

 •  قسمت بالایی بینی، پل بینی گفته می شود. شیب بینی به سمت نوک بینی، پشت بینی (دورسوم) گفته می شود.
 • سوراخهای بینی، بین بینی و لب بالا واقع شده و به باریکه پوستی بین سوراخها، کولوملا گفته می شود.
 • قسمت بالایی پشت بینی از استخوان بینی تشکیل شده درحالی که قسمت پایینی از غضروف تشکیل می شود.
 • در خط وسط، غضروف تیغه بینی (سپتوم) واقع شده  که در دوطرف آن غضروفهای جانبی بینی قرار گرفته است.  در هر طرف غضروف پره بینی قرار دارد که  سوراخهای بینی را در بر میگیرد و از آنها محافظت می کند

جراحی بینی در تهران

این عمل همانطور که عرض کردیم برای زیباتر ساختن چهره افراد است امروزه طرفداران زیادی در تمام دنیا دارد. در این جراحی ، جراح بینی فرم استخوان و غضروف بینی را برای اینکه بتواند ظاهری مناسب تر بیابد تغیر می دهد. این تغییرات با توجه به نوع بینی انجام می شود. ممکن است برخی مواقع نیازی به تراشیدن استخوان نباشد و گاهی نیازی به تراشیدن غضروف و شاید هم گاهی هر دو کار نیاز باشد. همه این ها بر اساس دانش و تجربه متخصص و جراح صورت خواهد گرفت. که دکتر کاظمی با داشتن سابقه ای طولانی و درخشان در این زمینه می تواند بهترین مشاور و جراح بینی در تهران باشد.

موارد ضرورت جراحی بینی (رینوپلاستی):

 • انجام عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) معمولاً عملی اختیاری است و اجبار یا لزومی در انجام آن نیست
 • اکثر افرادی که درخواست این عمل را دارند، زیر 30 سال سن دارند.
 • در برخی افراد، مشکلات تنفسی آنها را وادار به انجام این عمل می کند.
 • فرد از ظاهر بینی اش خوشش نمی آید اما تمایلی غیر واقعی برای کمال هم ندارد. (شکل 1)

موارد منع انجام عمل بینی (رینوپلاستی):

 • معمولاً مانع خاصی برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی وجود ندارد مگر اینکه شخص در شرایط پزشکی خاصی بسر ببرد مثلاً بیماریهای شدید قلبی.
 • اما ملاحضاتی وجود دارد:
  1. نوجوانان برای انجام عمل جراحی بینی باید صبر کنند تا سن رشدشان به پایان برسد.
  2. مشکل انعقاد خون ممکن است موجب خونریزی شود. آسپیرین ممکن است در فرایند انعقاد خون تاثیر بگذارد، لذا در صورت مصرف آسپیرین حتماً به جراح خود اطلاع دهید.
  3. فرد حداقل دو تا چهار هفته قبل از عمل جراحی بینی باید از کشیدن سیگار خودداری کند زیرا نیکوتین ممکن است فرایند بهبودی را به تاخیر بندازد.
  4. بدن فرد ممکن است کلوئید ساز باشد (کلوئید به باقیمانده اثرات زخم گفته می شود)
  5. فرد باید نسبت به انتظاراتش از عمل جراحی بینی واقع بین باشد مخصوصاً نوجوانان و والدین آنها. جراحی زیبایی بینی ظاهر فرد را بهتر می کند و در نتیجه اعتماد به نفسش را بالا می برد اما به هیچ وجه فرد جدیدی نمی سازد یا چهره متفاوتی ایجاد نمی کند.
  6. جراحی بینی انجام شده در قبل ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. درصورتی که قبلاً هم عمل بینی انجام داده اید و قصد انجام مجدد آن را دارید حتماً برای جراح خود شرح دهید.

مشاوره برای عمل بینی

هر فردی قبل از اینکه بخواهد بینی خود را دست جراح بسپارد باید جلسه ای را برای مشاوره با جراح در نظر داشته باشد. در این جلسه و یا جلسات ، جراح مورد نظر بهترین فرم و بهترین روش را با توجه به فرم بینی و صورت متقاضی بررسی می کند و بهترین راه را انتخاب میکند. گاهی هم افرادی که برای مشکات تنفسی و ... نزد جراح می آیند ، در ادامه کار دوست دارند بعد از برطرف کردن مشکلات بینی ، عمل زیبایی بینی نیز داشته باشند که همه این موارد باید به دقت بررسی شود.

جراحی بینی طبیعی

این جراحی دلایل بسیاری دارد. برخی از افراد دچار صانحه شده اند و در این صانحه اعضای صورت و یا بینی آسیب دیده است. برخی دیگر نیز دچار انحراف بینی و مشکلات تنفسی هستند. برخی هم صرفا به دلیل بالا بردن اعتماد به نفس در جامعه و محل کار و زندگی تمایل به این جراحی دارند. و حتی امروزه خیلی از بازیگران و سایر افراد سرشناس معروف نیز دست به عمل بینی می زنند و گویا با این کار میخواهند چهره ای زیباتر از آنچه که دارند را داشته باشند.

اما نکته ای که اهمیت دارد این است که این عمل طبیعی صورت بگیرد. یعنی فرم بینی در نهایت با سایر اعضای صورت متناسب باشد. اینگونه است که چهره فرد زیباتر خواهد شد. پس باید به این نکته دقت داشته باشید.

عمل جراحی زیبایی بینی

 • جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) ممکن است در یک بیمارستان یا کلینیک یا حتی مرکز جراحی محدود با بیهوشی عمومی (خواب) و یا بی حسی موضعی (بیدار) به همراه آرامبخش انجام شود.
 • جراحی بینی بطور خلاصه شامل بلند کردن پوست بینی از روی استخوان و غضروف زیرین و تغییر شکل استخوان و غضروف و گذاشتن پوست سرجایش و درنتیجه شکل گرفتن پوست با استخوان و غضروف تغییر شکل یافته است.
 • برخی جراحان ممکن است برش ها را داخل سوراخهای بینی ایجاد کنند که به آن روش بسته جراحی بینی گفته می شود، اما برخی ممکن است علاوه بر این سوراخها یک سوراخ هم در بارکه پوست بین دو سوراخ (کولوملا) بمنظور بلند کردن کامل پوست بینی ایجاد کنند که به آن روش باز جراحی بینی گفته می شود. (شکل 2)
 • وقتی که پوست از روی استخوان و غضروف برداشته شد، قوز پشت بینی با برش استخوان بینی و کوتاه کردن تیغه بینی و انجام استئوتومی صاف می شود. (شکل 3)
 • سوراخهای بزرگ بینی با برداشتن قطعات کوچکی از پوست پایه سوراخها در هر طرف، کوچک می شوند. (شکل 2)
 • در فرایند تغییر شکل بینی، ممکن است بسته به نیاز و شکل بینی، نوک بینی تغییر شکل داده شود و زاویه بین بینی و لب بالا تغییر کند.
 • پس از اتمام جراحی، جهت حفظ شکل بینی تازه عمل شده، بر روی پشت بینی، اسپلینت (آتل) گذاشته می شود. (شکل 4)
 • تامپون های مخصوص جهت پشتیبانی از تیغه غضروفی وسط بینی پس از عمل، داخل سوراخهای بینی گذاشته میشوند.

انتظارات شما از جراحی بینی

نکته مهمی که وجود دارد و خیلی از افراد مراجعه کننده به این نکته اشاره ای نمیکنند این است که انتظارشان از جراحی بینی چیست ؟! خیلی اهمیت دارد این که شما چه توقعی از پزشک دارید و پزشک از راه اصولی به چه نتیجه ای می خواهد برسد؟ ممکن است شما فرم بینی را در نظر داشته باشید که اصلا با چهره و سایر اعضای صورت شما همخوانی نداشته باشد و این را شما نمی توانید تشخیص دهید و کار جراح است. و پزشک فرم دیگری را بعنوان فرم طبیعی بینی برای شما در نظر بگیرد و خیلی هم با چهره تان سازگاری داشته باشد. به هر حال باید انتظارات خود را به صورت دقیق و شفاف برای جراح توضیح دهید.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

همیشه قبل از هر جراحی نیاز است تا یک سری موارد بررسی و برخی چیز ها رعایت شود. به طور معمول در جراحی ها و البته این نوع از جراحی زیبایی باید 2 هفته قبل و بعد از عمل اگر داروی آسپرین مصرف می کنید، آن را قطع کنید. از خوردن داروی ابوپروفن نیز خودداری نمایید. چرا که این داروی احتمال خونریزی را افزایش خواهد داد. اگر سیگار و یا قلیان استفاده می کنید، دو هفته قبل از جراحی آن را قطع کنید. چرا که این آیتم ها احتمال عفونت بعد از جراحی را بالا می برند و در نتیجه روند بهبود را پس از جراحی با مشکل روبرو می کنند.

بیهوشی یا بی حسی در جراحی بینی

در مورد بیهوشی و بی حسی برای عمل بینی بیشتر در مقالات سایت توضیح داده شده است. معمولا در جراحی های سرپایی از بی حسی موضعی استفاده می شود. که این کار طبق نظر پزشک صورت میگیرد. و اگر نیاز به بیهوشی عمومی یا کامل بود این کار از طریق مجاری تنفسی و یا به صورت وریدی انجام می شود. به هر حال یکی از این روش ها به گونه ای صورت خواهد گرفت که شما کوچکترین دردی در حین عمل جراحی احساس نخواهید کرد.

مراقبت های پس از جراحی بینی

بی شک بعد از عمل جراحی زیبایی بینی شما باید در تخت استراحت داشته باشید. به این صورت که نباید دراز بکشید چون ممکن است خونریزی صورت بگیرد. باید بالشتی پشت کمر و سرتان قرار دهید تا سرتان بالا تر از قفسه سینه باشد. بعد از جراحی بینی ممکن است صورت تان ورم داشته باشد. خصوصا زیر چشم و اطراف بینی. این مورد کاملا طبیعی است. در داخل بینی خود ممکن است احساس پر بودن و یا گرفتگی داشته باشید که این مورد نیز طبیعی است به خار اسپلینت هایی که در داخل بینی شما قرار دارد.

تا چند روز پس از عمل ممکن است شاهد خونریزی های کوچک در هنگام عوض کردن پانسمان و یا تخلیه مخاط و ... باشید. که باید بدانید این مورد با توجه به دستکاری هایی که در بینی شده است طبیعی است. در صورت رعایت کردن یک سری نکات بعد از جراحی بینی روند بهبود شما افزایش خواهد داشت.

 

شما تا مدتی نباید حرکاتی همانند ورزش ، دویدن ، پرش و .. داشته باشید.

تا مدت زمانی که بینی شما تحت پانسمان می باشد به هیچ وجه سرتان نباید زیر دوش آب باشد. سعی کنید اگر امکان دارد در داخل وان حمام کنید.

فین نکنید.

یادتان باشد هر گونه زور زدن به اولین چیزی که فشار می آورد محل های جراحی است. سعی کنید مواد غذایی پر فیبر و میوه و سبزیجات به خوبی مصرف کنید تا دچار یبوست نشوید.

خندیدن ، گریه کردن ، ابراز احساسات با شدت ! ممنوع است.

حتما لباس هایی بپوشید که از جلو دکمه دار هستند. تا در هنگام تعویض لباس ضربه ای به صورت و بینی تان وارد نشود.

دقت داشته باشید که هرچقدر صورت تان به طور کلی کمتر حرکت داشته باشد ، روند بهبود بهتر پیش می رود. در هنگام مسواک زدن ، آرامش داشته باشید تا صورت و لب های تان تکان نخورند.

قیمت جراحی بینی

زمانی که تصمیم به جراحی زیبایی میگیرید، باید به دنبال متخصص و جراح زیبایی خوبی باشید. این باید اولین فاکتور انتخاب شما در این راه باشد. پس از آن می رسیم به قیمت جراحی بینی که باید پس از اینکه به جراح مراحعه کردید استعلام بگیرید. برخی از افراد از یکدیگر قیمت جراحی بینی را سوال می کنند و بر این اساس جراح خود را انتخاب میکنند. در صورتی که این کار اصلا صحیح نیست. ممکن است مشکلی که برای دوست و آشنای شما وجود داشت برای شما وجود نداشته باشد.

یا بالعکس. شاید شما بخواهید بینی خود را جراحی کنید و زمانی که نزد متخصص و جراح خوب می روید ، متوجه می شوید که هیچ نیاز به جراحی نیست و از روش های دیگر میتوانید چهره ای زیبا و متفاوت داشته باشید. به هر حال تنها چیزی که به شما پیشنهاد می کنیم این است که اگر در تهران به دنبال یک جراح بینی خوب هستید به دکتر مجید کاظمی مراجعه کنید و یک مشاوره با ایشان داشته باشید.

 

عوارض جراحی بینی

افراد در طول زندگی ممکن است بارها قرص هایی برای انواع بیماری های مختلف مصرف کنند. ممکن است بار ها برای بیماری های مختلف نیاز به جراحی داشته باشند و در طی درمان باز نیاز به مصرف دارو های مختلف. هر کدام از این موارد ممکن است روی بدن یک فرد عوارضی داشته باشد که روی افراد دیگر ندارد! پس نمی توان به طور قطع تعیین کرد که داروی X یا عمل زیبایی Y دارای عوارض است.

جراحی بینی هم به همین صورت است. ممکن است بعد از جراحی افرادی باشند که دچار مشکل و یا مشکلاتی شوند. که البته ناگفته نماند همه این مشکلات قابل حل هستند. برخی از این عوارض مانند : تنفس سخت از طریق بینی ، بی حسی دائمی در داخل بینی و یا خارج از آن ، ورم بینی تا مدت ها بعد از جراحی ، سوراخ شدن تیغه بینی ، احتمال ایجاد شدن ظاهری نامتقارن و یکدست .

برخی از این عوارض ممکن است به دلیل عدم رعایت نکاتی که از سمت جراح به شما گفته می شود پیش بیاید. برخی دیگر ممکن است با توجه به سیستم بدن شما باشد. و برخی دیگر نیز از سمت جراح بینی شما. و به همین دلایل شما برای کم کردن ریسک ها و عوارض جراحی بینی به یک جراح متخصص و حرفه ای در تهران مراجعه کنید. که هم بتواند شما را به بهترین نحو ممکن قبل و بعد از عمل راهنمایی کند و کار جراحی را بتواند صحیح و با کمترین ریسک انجام بدهد.

فیلم جراحی زیبایی بینی

در صورت تمایل به مشاهده ویدئو های بیشتر، به بخش گالری فیلم مراجعه نمایید.

فیلم واقعی جراحی بینی

فیلم انیمیشن جراحی بینی

بازگشت به بالا