تفاوت جراحی بینی با روش باز و بسته چیست؟

مقالات آموزشی در زمینه های مختلف عمل جراحی زیبایی بینی و صورت

بازدید: 15604 مرتبه
چاپ

در پانزده سال اخیر یکی از سوالاتی که برای جراحان بینی همواره مطرح بوده است این است که روش باز یا بسته کدام یک برای جراحی بینی ارجح است و نتیجه کدام بهتر است؟ این دو روش در واقع دو رویکرد متفاوت جهت دسترسی به ناحیه عمل هستند و گرنه تکنیک نیستند.

در روش باز عمل جراحی بینی، برشی در کولوملا یا پایک میانی بینی داده می شود و با استفاده از برش در لبه داخلی پره ها، پوست بینی به بالا می رود و به پشت و نوک بینی دسترسی پیدا می کنیم. سپس به صورت زیر مخاطی غضروف لترال فوقانی را از تیغه وسط جدا می کنیم و عمل بینی را انجام می دهیم.

عمل جراحی بینی با روش باز
محل برش در عمل جراحی بینی با روش باز

در روش بسته عمل جراحی بینی، برش هایی در داخل بینی بین غضرو ف ها داده می شود و با استفاده از این برش ها بدون برش خارجی به پشت و نوک بینی دسترسی پیدا می کنیم. در این روش و رویکرد، دید نوک بینی نسبت به روش باز کمتر است، لذا جراح در مواردی که نیاز به دستکاری زیاد نوک بینی باشد معمولاً روش باز را انتخاب می کند.

عمل جراحی بینی با روش بستهمحل برش در عمل جراحی بینی با روش بسته

به طور کلی معمولاً رینوپلاستی به روش باز به بسته در زمینه حل مشکلات نوک بینی ارجح است. به طور کلی و قطعی نمی توان روش باز را به بسته یا بسته را به باز ارجح دانست ولی در موارد جراحی بینی ترمیمی و تومورهای بینی نیازمند عمل  و بینی های شدیداً گوشتی و نوک بینی بسیار بزرگ و بینی های در اثر شکاف کام و لب معمولاً از روش باز استفاده می شود.


معمولاً جراحان، بسته به تجربه از رینوپلاستی با روش باز یا بسته استفاده می کنند. استفاده از هر کدام از روشها صرفاً به نظر جراح بستگی دارد. در کلینیک دکتر کاظمی عمده جراحی های بینی با روش باز انجام می شود. برخی از بیماران سوال می کنند آیا در روش باز جای زخم می ماند؟ معمولاً با ترمیم دقیق زخم، جای برش اصلاً نمی ماند و نگرانی ندارد.

تفاوت رینوپلاستی به روش باز و بستهتفاوت دسترسی جراح در رینوپلاستی به روش باز و بسته

همچنین در بینی های شدیداً کج و پیچ خورده، روش باز ارجحیت دارد زیرا دسترسی بهتر و دید کامل و جراحی با دو دست را برای جراح ارمغان می اورد. روش بسته برای بینی های استخوانی و کمتر نیازمند دستکاری، کاربرد بیشتری دارد. دکتر کاظمی، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی به هر دو روش تسلط کامل دارد و بیماران زیادی را به هر دو روش عمل کرده است. ولی ترجیح ایشان روش باز است زیرا در تجربیات ایشان نتیجه عمل بینی با روش باز بهتر است. در هر صورت هر دو رویکرد باز و بسته ایمن است و نتایج درخشانی در جراحی بینی دارد.  

 

فیلم انجام جراحی بینی به روش باز توسط دکتر کاظمی

 

 

 

BackToTop